New York, USA



 


Fødsel

Match 1 til 47 fra 47

   Efternavn, Fornavn    Fødsel    Person-ID 
1 Barnes, Mary Catherine  jul. 1917New York, USA I126921
2 Black, Jane Lucinda  16 nov. 1855New York, USA I102145
3 Boyd, Lorreine  19 feb. 1920New York, USA I33248
4 Boyson, Betty  ca. 1923New York, USA I87475
5 Curtis, Uriah  5 maj 1805New York, USA I631726
6 de Fine Olivarius, Amy Ida  5 jun. 1890New York, USA I33243
7 de Fine Olivarius, Edward Benjamin Arnoldus  6 maj 1895New York, USA I33245
8 de Fine Olivarius, Harriett Jeanette  28 apr. 1896New York, USA I33246
9 de Fine Olivarius, Holger Johan Willie  10 okt. 1892New York, USA I33244
10 Greenhalgh, Ruth Elizabeth  19 jun. 1866New York, USA I108936
11 Horton, John  ca. 1777New York, USA I4334
12 Horton, Sarah  ca. 1808New York, USA I630754
13 Ibsen, Frederick F  15 okt. 1912New York, USA I120007
14 Kidney, Johannes  26 jan. 1749New York, USA I19954
15 Krabbenhøft, Elisabeth  1860New York, USA I118234
16 Lawrence, Mae  New York, USA I14858
17 Lillienskjold, Edvard Gustav Høeberg  1885New York, USA I577029
18 Lindhard, Anna E  maj 1908New York, USA I631781
19 Lindhard, Fren N  ca. 1906New York, USA I631780
20 Lindhard, Harriet F  ca. 1910New York, USA I631782
21 Mangor, Morris T  ca. 1844New York, USA I631642
22 Monger, Emma E  ca. 1865New York, USA I631644
23 Monger, Geo W  ca. 1858New York, USA I631643
24 O'Ferrall, Emily Sophy Mary  19 maj 1802New York, USA I128718
25 Osborne, Ephraim  27 mar. 1697New York, USA I115716
26 Osborne, Thomas  4 aug. 1660New York, USA I115703
27 Palmer, Mary  30 jan. 1746New York, USA I4381
28 Pedersdatter, Ane  14 mar. 1823New York, USA I113067
29 Rappleye, Aleda  21 sep. 1788New York, USA I563536
30 Rappleye, Jacob  ca. 1794New York, USA I563535
31 Rappleye, Jeremiah  ca. 1812New York, USA I563529
32 Rappleye, Nicholas  ca. 1790New York, USA I563541
33 Rappleye, Peter  ca. 1792New York, USA I563537
34 Rappleye, William  ca. 1787New York, USA I563532
35 Remson, Bridget  23 mar. 1742New York, USA I20019
36 Reynolds, Asa  1813New York, USA I3711
37 Reynolds, Shubal  1752New York, USA I3701
38 Rhodes, William  28 nov. 1913New York, USA I112474
39 Smith, Martha  9 jun. 1817New York, USA I107324
40 Squires, Erma Bertha  1893New York, USA I87474
41 Stevens, Lyman  7 feb. 1812New York, USA I633956
42 Wildermuth, Caroline Louise  8 okt. 1870New York, USA I33242
43 Wilgus, Julia Parmelia  10 aug. 1858New York, USA I84550
44 Wright, Naomi  ca. 1816New York, USA I16556
45 Yeoman, Mercy  1 okt. 1785New York, USA I105535
46 Young, Lorenzo Dow  19 okt. 1807New York, USA I500443
47 Zangenberg, Roy J.  5 jul. 1910New York, USA I631514

Dåb

Match 1 til 1 fra 1

   Efternavn, Fornavn    Dåb    Person-ID 
1 van Wagoner, Harriet Ann  13 apr. 1844New York, USA I16557

Død

Match 1 til 32 fra 32

   Efternavn, Fornavn    Død    Person-ID 
1 Boyd, Archibald Cain  21 jul. 1959New York, USA I33247
2 Boyson, Elmer Preston  29 okt. 1957New York, USA I84552
3 Dessau, David  1928New York, USA I37529
4 de Fine Olivarius, Amy Ida  9 aug. 1972New York, USA I33243
5 de Fine Olivarius, Edward Benjamin Arnoldus  20 apr. 1942New York, USA I33245
6 de Fine Olivarius, Harriett Jeanette  20 okt. 1896New York, USA I33246
7 de Fine Olivarius, Holger Frederik  7 feb. 1915New York, USA I33238
8 Flynn, Harold L  30 jun. 1969New York, USA I112481
9 Friis, Anders Emanuel  16 okt. 1907New York, USA I35613
10 Gerlach, Aase  29 mar. 1993New York, USA I43677
11 Goatley, Mary  1695New York, USA I500480
12 Hartmann, Rudolph Puggaard  15 feb. 1958New York, USA I103218
13 Hicks, Marie  14 feb. 1884New York, USA I577026
14 Hoffmann, Robert J  New York, USA I113882
15 Iversen, Herbert Utzon  9 feb. 1920New York, USA I22013
16 Lillienskjold, Hans Gustav  17 dec. 1887New York, USA I90799
17 Madsen, Viggo Ellemann  5 jan. 1964New York, USA I107522
18 von Muderspach, Aleth Carl Jørgen  1 jul. 1919New York, USA I73156
19 Palmer, Mary  18 dec. 1841New York, USA I4381
20 Rappleye, Charity  8 mar. 1857New York, USA I563539
21 Rappleye, Jane  2 feb. 1863New York, USA I563543
22 Rappleye, Peter  6 aug. 1858New York, USA I563533
23 Rappleye, Sally  maj 1850New York, USA I563527
24 Rappleye, Teunis  28 apr. 1827New York, USA I563528
25 Rasmussen, Harald Valdemar  25 nov. 1963New York, USA I591328
26 Schröter, Carl Georg  28 mar. 1808New York, USA I599429
27 Tolderlund, Frederik Carl Christian  20 nov. 1951New York, USA I89352
28 Walløe, Frederikke Gunild  1853New York, USA I110495
29 Wildermuth, Caroline Louise  3 jan. 1917New York, USA I33242
30 Williamson, Sarah  1813New York, USA I563526
31 Zangenberg, Ellen Laura Augusta  dec. 1973New York, USA I631513
32 Zangenberg, Roy J.  jul. 1956New York, USA I631514

Begravelse

Match 1 til 6 fra 6

   Efternavn, Fornavn    Begravelse    Person-ID 
1 Madsen, Viggo Ellemann  New York, USA I107522
2 Rappleye, Nicholas  New York, USA I563530
3 Rappleye, Peter  8 aug. 1858New York, USA I563533
4 Rappleye, Teunis  apr. 1827New York, USA I563528
5 Rappleye, William  New York, USA I563534
6 Williamson, Sarah  New York, USA I563526

Beskæftigelse

Match 1 til 1 fra 1

   Efternavn, Fornavn    Beskæftigelse    Person-ID 
1 Rhodes, William  New York, USA I112474

Folketælling

Match 1 til 9 fra 9

   Efternavn, Fornavn    Folketælling    Person-ID 
1 Hillis, Mary Ellen  1865New York, USA I634501
2 Mangor, Jacob  1 jun. 1870New York, USA I113066
3 Mangor, Morris T  1 jun. 1870New York, USA I631642
4 Marker, Frits Hansen  1900New York, USA I122048
5 Monger, Emma E  1 jun. 1870New York, USA I631644
6 Monger, Geo W  1 jun. 1870New York, USA I631643
7 Pedersdatter, Ane  1 jun. 1870New York, USA I113067
8 Squires, Erma Bertha  1935New York, USA I87474
9 Squires, Erma Bertha  1940New York, USA I87474

Indvandring

Match 1 til 14 fra 14

   Efternavn, Fornavn    Indvandring    Person-ID 
1 Andersen, Jens Peter Severin  23 dec. 1914New York, USA I103423
2 Gfroerer, Marie Charlotte Sophie  29 okt. 1879New York, USA I120284
3 Rasmussen, Knud  22 aug. 1870New York, USA I125536
4 Rønne, Christian Heinrich  1877New York, USA I113028
5 Sose, Christen Peter Jensen  23 jun. 1896New York, USA I120875
6 Stephansen, Carla Marianne  26 okt. 1919New York, USA I349
7 Wardle, Hannah Elizabeth  5 nov. 1873New York, USA I633965
8 Zimmermann, Fanny Ludovica Hermanda  6 aug. 1934New York, USA I127035
9 Zimmermann, Fanny Ludovica Hermanda  28 jul. 1953New York, USA I127035
10 Zimmermann, Knud Engelsted  2 dec. 1913New York, USA I127040
11 Zimmermann, Knud Engelsted  6 aug. 1923New York, USA I127040
12 Zimmermann, Knud Engelsted  19 aug. 1924New York, USA I127040
13 Zimmermann, Knud Engelsted  6 nov. 1951New York, USA I127040
14 Zimmermann, Knud Engelsted  19 aug. 1954New York, USA I127040

Militær Tjeneste

Match 1 til 1 fra 1

   Efternavn, Fornavn    Militær Tjeneste    Person-ID 
1 Lillienskjold, Poul Alexander Montagne  22 jun. 1917New York, USA I27577

Udvandring

Match 1 til 7 fra 7

   Efternavn, Fornavn    Udvandring    Person-ID 
1 Christensen, Hans Christian  1916New York, USA I127573
2 Heiberg, Svend Oluf  1926New York, USA I43701
3 Jensen, Anna Andrea  21 sep. 1904New York, USA I122890
4 Kofoed, Svend Nicolaj  9 nov. 1920New York, USA I6992
5 Madsen, Kaspar Rosauras  22 okt. 1913New York, USA I107519
6 Sonne, Caroline Christine  14 maj 1890New York, USA I601127
7 Zimmermann, Carl Friedlieb Julius Leonhard  6 jul. 1880New York, USA I127025

Ægteskab

Match 1 til 3 fra 3

   Familie    Ægteskab    Familie-ID 
1 Boisen / Wilgus  31 jan. 1879New York, USA F23797
2 Boyd / Fine Olivarius  10 jun. 1916New York, USA F9975
3 Fine Olivarius / Wildermuth  14 apr. 1889New York, USA F9974


Quick Links

Kontakt

Kontakt os
Vores efternavne
Our Stories

Webmaster Besked

Vi gør alt for at dokumentere vores forskning. Hvis du har noget, du gerne vil tilføje, så kontakt os venligst.